Урок 21
Тема. Кіммерійці та скіфи на території України
Мета: розкрити особливості суспільного розвитку племен кіммерійців та
скіфів у період ранньої залізної доби; з’ясувати причини появи майнової та
соціальної нерівності, появи найдавніших держав на території України; розвивати
вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, будувати структурно-логічні
схеми, працювати з історичними текстами; познайомити з поняттями і термінами:
«залізна доба», «кочовики», «Велике переселення народів», «кіммерійці»,
«скіфи», «нерівність», «пектораль»; формувати стійкий інтерес учнів до вивчення
історії.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: карта України, атласи.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина уроку
ІІ. Актуалізація знань учнів
Бесіда з учніми за питаннями
• Якими були наслідки «неолітичної революції»?
• Який метал і чому почали обробляти першим?
• Чому в період енеоліту панівне становище все ще належало кам’яним
знаряддям?
• Які особливості господарювання дозволяли трипільцям жити великими
поселеннями?
• На ваш розсуд, які елементи культурної спадщини трипільців збереглися в
українців до сьогодні?
ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів
У ч и т е л ь.
Край пануванню кам’яних знарядь праці був покладений внаслідок відкриття
бронзи — сплаву міді та олова, яка не поступалася за міцністю камінню, але
обробляти її було значно легше, до того ж, знаряддя, виготовлені з бронзи,
використовувати було значно зручніше. Разом з тим, покладів олова та міді було
недостатньо.
Відкриття заліза у І тис. до н. е. дало поштовх до масового застосування
металевих знарядь, що, безсумнівно, призвело до суттєвих змін того суспільства.
Метод «Мікрофон»
Учні висловлюють припущення щодо того, як вплинуло відкриття на життя
суспільне і господарське життя. Думки учнів учитель записує на дошці. Після
того, як всі бажаючі висловляться, вчитель пропонує з наведених положень
побудувати логічний ланцюг «Вплив відкриття заліза на суспільне і господарське
життя суспільства».
Відкриття заліза |
Зростання продуктивності праці |
Розвиток торгівлі |
Виникнення майнової нерівності |
Перехід від родової до сусідської общини |
Виникнення держави |
Поява заліза в Україні збіглася з приходом кочовиків зі Сходу, спричинене
«Великим переселенням народів» на початку І тис. до н. е.
IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
Робота по групах
Клас розбиваєтьсяна 3 групи.
Прочитати відповідний матеріал підручника, заповнити тиаблицю на дошці.
1-а г р у п а . 2-а г р у п а. Скіфи: походження,
розселення, заняття.
3-я г р у п а. Скіфи: суспільне життя, з ким воювали.
Опрацьовані питання учні презентують перед іншими групами. Учителю слід
звернути увагу, щоб учні вміли виділяти головне, для чого необхідно дивитися в
таблицю, яку кожна група заповнює після обговорення.
ас існування на території України |
ІХ–VII ст до н. е. |
VII–ІІІ ст. до н. е. |
Населення |
Кіммерійці |
Скіфи |
Територія, яку займали |
Північне Причорномор’я, Крим, Тамань |
Прикубанські степи, Північний Кавказ, Північне Причорномор’я |
Основні заняття |
Кочове скотарство (коняр- ство), орне землеробство, ремесло (обробка
заліза), торгівля |
Кочове скотарство, орне землеробство, ремесло, торгівля |
Суспільне життя |
Військово-політичні союзи племен, перехід до станово-класового
суспільства, рабство |
Розподіл на три групи населення: скотарів, землеробів, царів. Влада
належала царям та заможній племінній верхівці |
З ким воювали |
Урарту, Ассирія, Фрігія, Лідія, Скіфи |
Перський цар Дарій І, Македонський цар Філіпп ІІ, Мідія, Лідія, сармати |
V. Закріплення знань
Учитель пропонує низку положень, з яких учні мають вибрати ті, що сто
суються кіммерійців (К), і ті, що стосуються скіфів (С) або й
тих, й інших.
1. Ховали померлих царів у курганах. (С)
2. Їм належить першість у використанні коней для верхової їзди. (К)
3. Воювали з Урарту. (К)
4. Вважали, що походять від Геракла та Діви-Змії. (С)
5. Пектораль. (С)
6. Першими почали використовувати кінську збрую. (К)
7. На нашій території перебували у ІХ–IV ст. до н. е. (К)
8. Скотарі-кочовики. (К, С)
9. Воювали з Дарієм І у VI ст. до н. е. (С)
10. Прийшли зі Сходу. (К, С)
11. Про них написав книгу Геродот. (С)
12. «Кобилодоїльці». (К)
VI. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.
Задача. Учені встановили, що по-скіфськи слово «вода» звучить як «дан»,
«дно». Спробуйте за допомогою карти знайти назви річок, в яких використовується
це слово, і за їх допомогою визначити території, на яких жив цей народ.
Джерела:
1. «Усі уроки до курсу «Історія Стародавнього світу». 6 клас.»
2. Книга «Інтегрований курс історії. 6 клас. Дидактичні матеріали»