Урок 23
Тема. Давня Індія
Мета: дати уявлення про Давню Індію,
природно-кліматичні умови і географічне положення, історію утворення
найдавніших держав долини річки Інд; розвивати вміння знаходити загальне в
історії розвитку Давньої Індії та інших країн, удосконалювати навички роботи з
історичною картою і підручником; засвоїти поняття: «Індостан», «Інд», «Ганг»,
«арії», «раджа», «варни», «касти»; виховувати пошану до історії і культури
інших народів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: історична карта, підручник, ілюстрації.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання на повторення
1. Що таке цивілізація?
2. Де виникли перші цивілізації? З чим це було пов’язано?
3. Назвіть найдавніші міста. Як вони виникли?
Вчитель підбиває підсумки бесіди: перші цивілізації виникали зазвичай у
долинах річок. Життя на березі ріки означало наявність родючого ґрунту, який
легко зрошувати й обробляти. Річкою легше, ніж сушею, перевозити вантажі. Саме
тому в Єгипті люди селилися на березі Нілу, в Месопотамії — на берегах Тигру та
Євфрату і, в Індії — в долині Інду.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Природно-кліматичні умови та географічне положення Індії
Коментоване читання тексту параграфа супроводжується роботою з
ілюстраціями та історичною картою.
Бесіда за питаннями
1) Опишіть географічне положення Індії щодо Єгипту, Месопотамії.
2) Які кліматичні особливості могли привернути увагу людей в долині річки
Інд?
3) Чому долину річки Ганг почали освоювати пізніше, ніж басейн річки Інд?
Опорний конспект
Півострів Індостан |
|
Центральна
частина |
–
плоскогір’я Декан |
Північ
країни |
– гори
Гімалаї відділяють від зовнішнього світу |
Західна
частина |
–
узбережжя Аравійського моря (Індійський океан) |
Східна
частина |
–
узбережжя Бенгальської затоки (Індійський океан) |
Найдавніші цивілізації долини річки Інд
Самостійна робота за завданням
Опрацювати текст параграфа і скласти до нього 5 питань, що починаються
словами «хто», «де», «коли», «чому». Наприклад: Коли виникли перші землеробські
поселення в гірських районах Індської долини? Де виникла Індська цивілізація?
та ін.
Виконання завдання продовжить підготовку учнів до роботи зі складанню плану
параграфа.
Опорний конспект
Найдавніші міста в долині річки Інд:
• Моженджо-Даро, Хараппа.
• Час виникнення — ІІІ тисячоліття до н. е. Існування — близько 1 тис.
років.
Структура
Центр
(піднесена частина) — фортеця правителя |
Навколо —
місце поселення городян |
Вулиці —
перетинаються під прямим кутом |
Будинки —
від маленьких хатин до 2–3-х поверхових будівель |
Особливість
— наявність водогону і каналізації (вперше на Сході) |
Основні заняття
Землеробство |
Скотарство |
Ремесло |
Вирощування
ячменю, рису,
пшениці та ін. |
Розведення
кіз, овець, буйволів, верблюдів, корів, віслюків |
Гончарне,
прядильне, ювелірне,
обробка бронзи |
Розвиток торгівлі |
ІІ тисячоліття до н. е. — завоювання Індії аріями. Загибель найдавніших
міст.
Вторгнення аріїв до Індії
Розповідь вчителя супроводжується роботою з ілюстраціями та історичною
картою.
Опорний конспект
Наслідки арійського завоювання
Арії —
«благородні люди» — кочівники-скотарі, що прийшли з північного заходу
(Європи) — вважаються предками більшості європейських народів і деяких
азіатських народів (індійців, персів) |
|
Асимілювалися з місцевим населенням |
Перешли до осілого способу життя |
Почали займатися землеробством |
Освоїли долини Гангу |
Створили нові держави (правителі — раджі) |
Соціальний устрій індоарийського суспільства — розподіл на варни (касти) —
замкнені групи людей, що розрізняються за своїм положенням в суспільстві.
Приналежність до варни передавалася у спадщину.
ІV. Закріплення нових знань
Географічний диктант: «Вірю — не вірю»
Роздаються картки. Потім пропонуються твердження, серед яких є істинні і
помилкові. Необхідно позначити знаком «Х» істинні та помилкові твердження.
Картка № |
Питання № |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
Вірю |
|
|
|
|
|
|
|
|
Не вірю |
|
|
|
|
|
|
|
1. Індійська сивілізація виникла в долині річки Інд.
2. Найбільшими містами Індської цивілізації були Ієрихон і Чатал-Гуюк.
3. Високорозвинена Індська цивілізація — третя за давністю на Землі після
Єгипту і Шумера.
4. У другій половині ІІ тис. до н. е. до Північної Індії проникли племена
аріїв.
5. Природні умови в долині річки Ганг були більш сприятливими для
господарської діяльності, ніж в басейні річки Інд.
6. Вожді індоєвропейців називалися раджами.
7. Основними заняттями жителів Індії були торгівля і мореплавство.
V. Підсумки уроку
Вчитель зачитує твердження, вказуючи правильні та помилкові, а діти,
обмінявшись картками, самостійно їх перевіряють. Вчитель указує на типові
помилки та акцентує увагу на основних моментах уроку.
1. Найдавніша цивілізація Індії процвітала в долині Інду в к. III — поч. II
тис. до н. е.
2. Один з найбільших міських центрів цієї цивілізації розкопаний
археологами в Мохенджо-Даро.
3. У другій половині II тис. до н. е до Північної Індії проникли племена
аріїв.
4. До середини I тис. до н. е. була заселена долина річки Гангу,
сформувалися держави.
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст параграфа; виконати завдання по контурних картах; скласти
кросворд на 20 слів за темою.
Джерела:
1. «Усі уроки до курсу «Історія Стародавнього світу». 6 клас.»
2. Книга «Інтегрований курс історії. 6 клас. Дидактичні матеріали»