Урок 24
Тема. Релігія та культура Давньої Індії
Мета: ознайомити учнів із найдавнішими культами та культурою Давньої Індії;
дати уявлення про особливості суспільного ладу Індії; показати внесок
староіндійської культури в розвиток світової науки і культури; удосконалювати
навички роботи з історичною картою та підручником; засвоїти поняття: «Брахма»,
«Вішну», «Крішна брахманізм», «Будда», «буддизм», «веди», «Рігведа», «індуїзм»,
«ступа»; виховувати пошану до історії та культури країн світу.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: історична карта, підручник, ілюстрації.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
1. Чим відрізняються природні умови долин річок Інд і Ганг?
2. Коли існувала Індська цивілізація? Назвіть свідчення її високого рівня
розвитку.
3. Хто такі арії? Як вони потрапили до Індії?
4. Як відбулося заселення долини Гангу?
Завершуючи опитування, вчитель зазначає, що з приходом аріїв починається
ведійський період історії Індії. Назва періоду походить від священних
індійських текстів — Вед, які є головним джерелом наших знань цієї епохи. У
текстах Вед зібрані численні гімни богам і заклинання, які дозволяють нам
скласти уявлення про релігію, обряди, суспільне життя, побут і культуру Індії.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Найдавніші культи
Робота за підручником
Прочитати текст параграфа і скласти план розділу параграфа. Оскільки це
новий вид роботи для шестикласників, доцільно виконати його під керівництвом
вчителя в ході коментованого читання.
План (зразок)
1. Веди — «Книги Знань», які зберігалися в пам’яті народу.
2. Індуїзм — релігія Індії.
3. Священні книги індуїзму.
4. Трійця богів індуїзму.
Опорний конспект
Релігійні вірування Давньої Індії
Найдавніша
релігія — ведизм
|
Священні
книги — «Веди» (у перекладі з мови аріїв «веди» — знання)
|
Найдавніша
з «Вед» — «Рігведа» (Х ст. до н. е.)
|
Об’єкти
поклоніння — деви
|
Основні
деви: — Індра (цар богів, влаштовувач миру, володар блискавок); Агні
(бог
вогню); Яма (бог смерті)
|
Пізніше вірування — брахманізм.
Поклоніння трьом головним богам:
Брахма
|
—
бог-творець; зображувався чотириликим і чотирируким
|
Вішну
|
–
бог-охоронець, на землі перевтілювався у Крішну
|
Шива
|
–
бог-руйнівник
|
Священні книги — «Брахмани».
Варни і касти
Прочитати в підручнику визначення понять «варни» і «касти». Розглянути
схему.
Коментуючи схему, слід звернути увагу на те, що розподіл на варни був
віддзеркаленням не тільки суспільного, але й релігійного життя Давньої Індії.
Уявлення про варни було тісно пов’язане з вірою у перевтілення: душа людини
після її смерті переселяються в тіло іншої істоти. «Успіх» переселення душі й
майбутнього втілення залежав від поведінки людини за життя.
Буддизм
Розповідь вчителя супроводжується роботою з ілюстраціями.
Опорний конспект
Буддизм — релігія, названа на честь її творця — Будди.
Справжнє ім’я засновника релігії — Сідхартха Гаутама, або Шак’ямуні, який
був принцем племені шак’їв.
Головні принципи буддизму
4
благородні істини
|
–
існування страждання
|
– його
причини
|
– стан звільнення
|
– шлях до
нього
|
Шлях до мети — досягнення прояснення (нірвана).
Найважливіші правила поведінки
не вбивати
нічого живого
|
не красти
|
не брехати
|
не вживати
їжу надмірно
|
любити
весь навколишній світ
|
вживати
тільки рослинну їжу
|
Культура Давньої Індії
Самостійна робота за завданням
Прочитати текст параграфа і дати відповідь на питання: які галузі культури
були найбільш розвинені у Давній Індії?
Опорний конспект
Найважливіші досягнення давньоіндійської культури
Література
|
«Рігведи»
|
найдавніша
збірка ведичних гімнів й заклинань
|
«Рамаяна»
|
поетичне
оповідання про пригоди принца Рами, що боровся за порятунок своєї дружини
|
«Махабхарата»
|
поема про
боротьбу між родами Пандавів і Кауравів
|
Наукові
знання
|
Винаходи
|
десяткова
система числення;
|
цифри, які
використовуються до сьогодні;
|
цифра
«нуль»;
|
шахи
|
Розвиток медицини, заснованої на використанні
лікарських трав
|
Архітектура і скульптура
|
зведення
монументальних споруд
|
«Колони
Ашоки» зі скульптурними зображеннями (4 леви)
|
статуї
Будди та інших богів
|
кам’яні
барельєфи
|
храмові
споруди
|
Індійська культура помітно вплинула на культуру інших країн та народів.
ІV. Закріплення нових знань
Вчитель перевіряє виконання попереднього завдання. Відповідь на питання
може бути записана у зошит.
V. Підсумки уроку
Заключне слово вчителя
1. Релігійне та культурне життя Індії відрізнялося багатством і
своєрідністю.
2. Релігією аріїв був індуїзм; священними книгами були «Махабхарата»,
«Рамаяна» та «Бхагавадгита».
3. У III ст. до н. е. державною релігією Індії був проголошений буддизм.
4. Найважливішою традицією Індії, яка вплинула на суспільне, релігійне і
культурне життя, був розподіл на варни і касти.
5. Найбільше розвинулися в Давній Індії література, архітектура,
математика, астрономія.
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст параграфа; письмово відповісти на питання, чому тільки в
Давній Індії виникли варни і касти. Скласти кросворд на 20 слів за темою.
Джерела:
1. «Усі уроки до курсу «Історія Стародавнього світу». 6 клас.»
2. Книга «Інтегрований курс історії. 6 клас. Дидактичні матеріали»
|