Урок 2
Тема. Виникнення людини. Залюднення Європи
Мета: дати уявлення про гіпотези появи людини на Землі, особливості
взаємодії природи та предків людини, розвивати вміння роботи з таблицями,
діаграмами, інформативним матеріалом та ілюстраціями, познайомитися з новими
термінами і поняттями; виховувати культуру спілкування та співпраці.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, атлас, інформативні тексти, ілюстративний матеріал.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація чуттєвого досвіду
Учитель за допомогою евристичної бесіди з’ясовує, що учні знають про
походження людини на Землі. Учні зазвичай висловлюють три точки зору стосовно
цього питання:
1. Людину створив Бог.
2. Людина виділилася зі світу природи.
3. Людина створена вищим розумом, ймовірно, космічним.
Учитель, використовуючи метод «Займи позицію», пропонує утворити групи
прихильників тієї або іншої точки зору.
Учні поділяються на три групи.
У ч и т е л ь. Якою інформацією про походження людини ви можете поділитися
з однокласниками?
Учні, як правило, не завжди знають, чим можна пояснити свій вибір.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Поява людини на Землі
У ч и т е л ь. Використовуючи метод «Навчаючи — вчуся», пропонує групам
познайомитися з інформативними текстами в групах і поділитися отриманою інформацією
з усіма учнями класу.
Учні обмінюються інформацією.
У ч и т е л ь. Хто змінив свою точку зору і чому?
Вчитель пропонує продовжити самостійний пошук аргументів на користь тієї чи
іншої гіпотези як частини домашнього завдання.
Стародавні люди
У ч и т е л ь. Давайте подивимося, який же вигляд мала найдавніша людина?
Опишіть її.
Робота з ілюстраціями підручника
Заслуховують відповіді учнів.
Учитель говорить про те, що вчені виділяють декілька етапів розвитку
людини.
Кожний новий вигляд одержував певну назву, період, якому відповідав той чи
інший тип найдавнішої людини. Учням пропонується самостійно з’ясувати ці
питання.
Робота з текстом підручника
Фіксація в зошиті нових понять і термінів: «людина розумна»,
«неандерталець», «еволюція», «кроманьйонець», «рід», «родова община»,
«привласнювальний тип господарювання».
Учитель пропонує учням розглянути таблицю й діаграму, зробити висновки на
підставі отриманих даних.
Таблиця «Чисельність населення на Землі»
Роки |
2 млн. років тому |
300 тис. років тому |
25 тис. років тому |
6 тис. років тому |
1750 р. |
1950 р. |
2000 р. |
Чисель-ність населен-ня |
125 тис. чол. |
1 млн. чол. |
3. 340тис. чол. |
86. 5 млн. чол. |
728 млн. чол. |
2 млрд. 400 тис. чол. |
6 млрд. 270 тис. чол. |
Евристична бесіда
Учні роблять висновок про те, що кількість населення Землі та тривалість
життя людини постійно зростає.
У ч и т е л ь. Чим це можна пояснити?
У ч н і. Змінилися умови проживання людини, вона стала жити довше. Раніше
виживали не всі.
У ч и т е л ь. Що потрібно людині для того, щоб вижити?
Учні за методом «Мозковий штурм» називають: їжа, вода, житло, зброя,
знаряддя праці.
Заняття стародавніх людей
Учитель, використовуючи метод «Ґроно», пропонує подумати, які асоціації
викликають в учнів ці слова.
Під час роботи вчитель може ставити уточнюючі питання.
Учитель акцентує увагу учнів на тому, що поодинці найдавнішій людині важко
було існувати, тому вони жили колективами — первісними людськими стадами.
Основними заняттями найдавніших людей були полювання та збирання, які є
привласнювальними формами господарства.
(Визначення цього поняття записується на дошці та в зошиті).
Учитель звертає увагу учнів на позначення діаграми і говорить про те, що
вчені виділяють особливі епохи в історії розвитку людства, залежно відтого,
який матеріал використовувався для виготовлення знарядь праці:
а) кам’яна доба (палеоліт, мезоліт, неоліт);
б) міднокам’яний вік (енеоліт);
в) бронзова доба;
г) залізна доба.
ІІІ. Закріплення знань
ІV. Підбиття підсумків роботи. Оцінювання
1. Чого ви навчилися на уроці?
2. Що викликало найбільші труднощі?
3. Що запам’яталося найбільше?
V. Домашнє завдання
Вчитель повідомляє оцінки за урок.
Опрацювати відповідний параграф підручника.
Поміркувати над питанням: «Якою першою математичною дією оволоділи люди»?
Написати міні-твір «Життя найдавнішої людини».
Джерела:
1. «Усі уроки до курсу «Історія Стародавнього світу». 6 клас.»
2. Книга «Інтегрований курс історії. 6 клас. Дидактичні матеріали»