Урок 30
Тема. Економічний розвиток українських земель у пореформений період
Мета: охарактеризувати економічне становище українських земель у складі Російської імперії в другій половині ХІХ ст. у пореформений період; розвивати в учнів уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки під час аналізу історичних подій, працювати з історичними джерелами, зіставляти різні погляди на одну проблему й висловлювати свою точку зору, аналізувати матеріал, робити висновки; сприяти патріотичному та правовому вихованню учнів.
Основні поняття: модернізація, політика протекціонізму, відробіткова та ринкова
системи ведення сільського господарства, промислові центри, ринкові відносини,
індустріалізація.
Обладнання: карта, історичні документи, схеми, таблиці, ілюстрації.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
• хронологічно співвідносити модернізаційні процеси в українських землях з аналогічними процесами в європейських країнах;
• на основі карти описувати й характеризувати модернізаційні процеси в українських землях;
• на основі аналізу різних джерел інформації: описувати явища й наводити дані щодо соціальних та економічних зрушень в українських землях у пореформений період, визначати основні тенденції модернізації українського суспільства у другій половині XIX ст.; доводити закономірність процесів модернізації у розвитку українських земель даного періоду.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда за запитаннями
1. Коли і як у Наддніпрянській Україні було скасовано кріпосне право?
2. За яких умов звільнялися українські селяни від кріпосницької залежності?
а. Чи згодні ви з оцінкою реформи 1861 року як «Великої»? Відповідь обґрунтуйте.
б. Чи можна реформу 1861 року віднести до модернізаційних процесів в Російській імперії? Чому?
3. Спрогнозуйте значення селянської реформи для подальшого економічного розвитку українських земель. Які з положень реформи сприяли, а які заважали розвиткові ринкових відносин?
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь.
Отже, Селянська реформа 1861 р. в Російській імперії мала суперечливий характер. З одного боку, вона зумовлювала збереження землеволодіння поміщиків, занепад їхніх господарств, обезземелення та розшарування селянства, аграрнеперенаселення, міграції, з іншого боку — формувала нову приватну власність на землю, сприяла становленню ринку робочої сили, стимулювала розвиток підприємництва, розширювала сферу впливу ринкових відносин.
ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
Робота із схемою

Завдання
1. Охарактеризуйте суть економічної політики Російського уряду щодо українських земель. Доведіть, що вона мала колоніальний характер.
2. Чому українські землі у другій половині ХІХ ст. переживали економічний підйом? Які процеси цьому сприяли?
3. Чи можна стверджувати, що селянська реформа 1861 р. стимулювала розвиток капіталістичних відносин в Україні? Свою думку обґрунтуйте.
Робота в групах
V. Узагальнення та систематизація знань
Графічний диктант
Позначте правильні твердження знаком «+», неправильні — знаком «–».
1. Після реформи 1861 р. Україна переживала період економічного занепаду.
2. В Україні прогресували ті галузі промисловості, які постачали сировину для російської індустрії.
3. Однією з провідних галузей промисловості залишалась текстильна.
4. Промисловий переворот в економіці України завершився у 60-х роках ХІХ ст.
5. Україна перетворюється на головну вугільно-металургійну базу Російської імперії.
6. У 1865 р. починається спорудження першої залізничної лінії Балта–Одеса.
7. На Лівобережжі перша залізниця з’явилася 1869 р.
8. В аграрному секторі України поєднувалися дві системи господарювання — відробіткова та ринкова.
9. Потужне цукрове виробництво розвивалося на Лівобережжі та Слобожанщині.
10. Після селянської реформи посилюється процес обезземелення та розшарування селянства.
11 . Розвиток ринкових відносин збільшував попит на вільнонайману працю.
12. У другій половині ХІХ ст. українські землі виконували роль сировинного придатку Російської імперії.
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.
2. Підготувати учнівські проекти відповідно до пунктів плану теми наступного уроку.
Джерела:
1. «Усі уроки до курсу «Історія України» 9 клас»
2. Книга «Дидактичні матеріали до курсу «Усі уроки до курсу «Історія України» 9 клас»
Тема. Економічний розвиток українських земель у пореформений період
Мета: охарактеризувати економічне становище українських земель у складі Російської імперії в другій половині ХІХ ст. у пореформений період; розвивати в учнів уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки під час аналізу історичних подій, працювати з історичними джерелами, зіставляти різні погляди на одну проблему й висловлювати свою точку зору, аналізувати матеріал, робити висновки; сприяти патріотичному та правовому вихованню учнів.
Після цього уроку учні зможуть:
• хронологічно співвідносити модернізаційні процеси в українських землях з аналогічними процесами в європейських країнах;
• на основі карти описувати й характеризувати модернізаційні процеси в українських землях;
• на основі аналізу різних джерел інформації: описувати явища й наводити дані щодо соціальних та економічних зрушень в українських землях у пореформений період, визначати основні тенденції модернізації українського суспільства у другій половині XIX ст.; доводити закономірність процесів модернізації у розвитку українських земель даного періоду.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда за запитаннями
1. Коли і як у Наддніпрянській Україні було скасовано кріпосне право?
2. За яких умов звільнялися українські селяни від кріпосницької залежності?
а. Чи згодні ви з оцінкою реформи 1861 року як «Великої»? Відповідь обґрунтуйте.
б. Чи можна реформу 1861 року віднести до модернізаційних процесів в Російській імперії? Чому?
3. Спрогнозуйте значення селянської реформи для подальшого економічного розвитку українських земель. Які з положень реформи сприяли, а які заважали розвиткові ринкових відносин?
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь.
Отже, Селянська реформа 1861 р. в Російській імперії мала суперечливий характер. З одного боку, вона зумовлювала збереження землеволодіння поміщиків, занепад їхніх господарств, обезземелення та розшарування селянства, аграрнеперенаселення, міграції, з іншого боку — формувала нову приватну власність на землю, сприяла становленню ринку робочої сили, стимулювала розвиток підприємництва, розширювала сферу впливу ринкових відносин.
ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
Робота із схемою

Завдання
1. Охарактеризуйте суть економічної політики Російського уряду щодо українських земель. Доведіть, що вона мала колоніальний характер.
2. Чому українські землі у другій половині ХІХ ст. переживали економічний підйом? Які процеси цьому сприяли?
3. Чи можна стверджувати, що селянська реформа 1861 р. стимулювала розвиток капіталістичних відносин в Україні? Свою думку обґрунтуйте.
Робота в групах
V. Узагальнення та систематизація знань
Графічний диктант
Позначте правильні твердження знаком «+», неправильні — знаком «–».
1. Після реформи 1861 р. Україна переживала період економічного занепаду.
2. В Україні прогресували ті галузі промисловості, які постачали сировину для російської індустрії.
3. Однією з провідних галузей промисловості залишалась текстильна.
4. Промисловий переворот в економіці України завершився у 60-х роках ХІХ ст.
5. Україна перетворюється на головну вугільно-металургійну базу Російської імперії.
6. У 1865 р. починається спорудження першої залізничної лінії Балта–Одеса.
7. На Лівобережжі перша залізниця з’явилася 1869 р.
8. В аграрному секторі України поєднувалися дві системи господарювання — відробіткова та ринкова.
9. Потужне цукрове виробництво розвивалося на Лівобережжі та Слобожанщині.
10. Після селянської реформи посилюється процес обезземелення та розшарування селянства.
11 . Розвиток ринкових відносин збільшував попит на вільнонайману працю.
12. У другій половині ХІХ ст. українські землі виконували роль сировинного придатку Російської імперії.
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.
2. Підготувати учнівські проекти відповідно до пунктів плану теми наступного уроку.
Джерела:
1. «Усі уроки до курсу «Історія України» 9 клас»
2. Книга «Дидактичні матеріали до курсу «Усі уроки до курсу «Історія України» 9 клас»