Середа, 16.07.2025, 08:09
Персональний сайт Поручнік Володимира Вікторовича
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Интересные факты
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 608
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Анекдоты
  УРОК № 42 
Тема.         Партії та політична боротьба в Західній Україні.
Мета:        розглянути вузлові питання політичного розвитку Західної України у 20—30-ті рр.; з'ясувати причини зростан­ня націоналістичних настроїв у їхніх екстремістських формах; удосконалювати вміння учнів працювати з пер­шоджерелами, використовуючи для цього праці Д. Донцо­ва і документи ОУН; розвивати прагнення правдиво і ква­ліфіковано аналізувати складні історичні події та факти.
Основні поняття: режим «санації»; Українська військова організація;
Організація українських націоналістів; Українське націо­нально-демократичне об'єднання; Комуністична партія Західної України; інтегральний націоналізм; пацифікація.
Основні дати: 1920 р.— створення Української військової організа­ції; 1925 р.— утворення Українського національно-де­мократичного об'єднання; травень 1926 р.— державний переворот Ю. Пілсудського; січень 1929 р.— створення Організації українських націоналістів; 1930 р.— «паци­фікація» західноукраїнських земель; 1934 р.— вбивст­во членами ОУН Б. Перацького; травень 1938 р.— вбив­ство чекістами у Роттердамі лідера ОУН Є. Коновальця.
Тип уроку:   комбінований.
Структура уроку
I.     Організаційний момент
II.     Актуалізація опорних знань і вмінь
III.   Вивчення нового матеріалу
1.  Політичні партії та організації Західної України.
2.  Український націоналізм:
а)     причини активізації у 30-ті рр.;
б)     ідеологія інтегрального націоналізму;
в)      практична діяльність ОУН.
IV.   Закріплення нових знань і вмінь учнів
V.    Підсумки уроку
VI.   Домашнє завдання
ХІД УРОКУ  
I.        ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.       АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Опитування.
Здійснюється перевірка домашнього завдання за запитаннями і зав­даннями підручника.
III.  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.      Політичні партії і організації Західної України.
Бесіда.
З допомогою карти [1, с. 16] відповісти на ряд запитань.
1. Як ви могли б схарактеризувати політичне життя на україн­ських землях у складі Польщі? (Воно було досить активним, про що свідчить діяльність різних політичних партій, антипольський пар­тизанський рух 1921—1923 рр., Ліське повстання 1932 р.; засобом приборкати непокірних і противників політики Ю. Пілсудського була наявність зазначеного на карті концентраційного табору в Березі Картузькій для політв'язнів, здебільшого українців. (Українці краю мали 12 політичних партій.)
2. Чи могло бути щось схоже в УСРР? Чому?
Польща не була тоталітарною державою, політичні партії не заборонялися, якщо їхня діяльність не суперечила законам. Наймасовішим і найвпливовішим було Українське народно-демократичне об'єднання (УНДО), утворене в 1925 р. Його лідерами були Д. Левицький, С. Баран, В. Мудрий. УНДО дотримувалося помір­кованої позиції, виступало за самостійність України без застосування терористичних методів. Це була партія інтелектуальної еліти краю.
— Як, по-вашому, ставилася західноукраїнська громадськість до українізації, політики непу в СРСР 20-х рр.? (Позитивно — і до українізації, і до непу.)
УНДО навіть припускало можливість у майбутньому возз'єднання західноукраїнських земель із Радянською Україною. Тобто у 20-ті рр. серед українців краю поширювалися прорадянські настрої і погляди.
   І раптом у 30-ті рр., навпаки, зростають антирадянські настрої. Чому? (Внаслідок відмови на Великій Україні від українізації, згортання непу, насильницької колективізації, голодомору, масових репресій.)
   Яка політична сила окрім УНДО мала також значний вплив на українців у 20-ті рр. поза межами України? (Комуністи.)
Комуністична партія Західної України (КПЗУ) утворилась у 1919 р. (до 1923 р. мала назву Комуністична партія Східної Галичини).
— Чому відбулася зміна назви?
Лідерами КПЗУ були Й. Крілик, Р. Кузьма. Програма партії пе­редбачала боротьбу проти соціальних і національних утисків, об'єд­нання Західної України з Радянською Україною. Під тиском Комін­терну КПЗУ змушена була увійти до складу Компартії Польщі на правах широкої автономії.
Оскільки в Польщі комуністична діяльність була заборонена, КПЗУ працювала у підпіллі. Легальним прикриттям її діяльності стало Українське селянсько-робітниче об'єднання (Сельроб).
Після того як ЦК КПЗУ виступив на захист знятого з посади наркома освіти України «українізатора» О. Шумського, у відповідь Л. Каганович звинуватив частину керівництва КПЗУ у зраді, верхівку
ЦК було викликано до УСРР, заарештовано й знищено за сфабрико­ваними звинуваченнями. У 1938 р. за прямою вказівкою Й. Сталіна Комінтерн взагалі розпустив Компартію Польщі і, отже, її складову частину КПЗУ.
У травні 1926 р. маршал Ю. Пілсудський очолив і здійснив дер­жавний переворот, який привів до встановлення у Польщі автори­тарного режиму. Серед українців виникли сподівання на зміну по­літики польського уряду в бік її лібералізації, тим паче що пілсудчики трубили про нову «федералістську» концепцію свого кумира, за якою Польща мала утворити федерацію з Україною та Білорусією шля­хом відокремлення двох останніх від СРСР. При цьому Західна Украї­на залишалась у складі Речі Посполитої, а галицькі українці, не змінюючи своєї національної приналежності, повинні були стати свідомими громадянами і патріотами Польщі. Але навіть такий ідеа­лізований і нереальний викрут не влаштовував польських націона­лістів, і, зрештою, ставлення до українців не змінилося, а згодом і взагалі переросло у пряму ворожнечу.
Підстав для цього не бракувало. Так, від 1923 р. було заборонено вживати слова «українець» і «український», більшість українських шкіл перетворилася на двомовні (так звані «утраквістичні») з пере­важанням «державної» мови, тобто польської.
Запитання.
1. Які обставини сприяли зміцненню авторитаризму в Польщі?
(Слабкість польської держави, прихід у сусідній Німеччині до влади нацистів.)
2. Чи відрізнявся політичний режим у Польщі та СРСР 30-х рр.?
У зовсім непростій ситуації керівництво УНДО обрало нову так­тику щодо офіційної влади, а саме — висунуло вимогу територіаль­ної автономії для Західної України, розглядаючи її як основу для нормалізації польсько-українських відносин.
Незважаючи на постійне коливання офіційного курсу польського уряду в українському питанні, суть його залишалася незмінною і під­ступною — асиміляція українського населення.
Учням пропонуються для розміркування такі факти:
1) влітку 1930 р. посилилися виступи протесту селян, їх кульмі­нацією стало Ліське повстання в червні — липні 1932 р., в якому взяли участь понад ЗО тис. чоловік;
2) якщо 1922 р. в Західній Україні відбулося лише 59 страйків, то на початку 20-х рр. — понад тисячу.
— Чим були викликані ці рухи? (Політикою колонізації, асимі­ляцією, економічною кризою.)
Польський уряд удався до жорстоких репресій. Під гаслом боротьби з «українськими терористами» було розпочато кампанію масової па­цифікації («умиротворення»). «Умиротворення» вилилося у нещадне приборкання, у погроми майже 800 сіл, 1739 чоловік було заарешто­вано. Закривалися українські громади й читальні, майно непокірних конфісковувалося, лідерів українського руху кидали за ґрати.
Проміжний підсумок.
Через протести українців до Лігі Націй «пацифікація» виклика­ла міжнародний скандал і на довгий час загострила відносини між українцями і поляками.
Поступово дедалі рішучіше у політичному житті Західної Украї­ни заявляв про себе український націоналізм.
2. Український націоналізм.
а) Причини активізації у 30-ті рр.
Причинами його активізації були розчаруван­ня в легальних методах боротьби, політика пацифікації. Крім того, політично активні українці втрачали віру у традиційні цінності захід­ної демократії й надію на допомогу західних країн. Зростали нетерпін­ня, схильність до крайніх, екстремістських методів боротьби. Продов­жувався пошук нових ідеологічних орієнтирів для об'єднання всіх національних сил довкола ідеї незалежності українських земель.
За таких настроїв і обставин 1920 р. у Празі невелика група офі­церів заснувала Українську військову організацію (УВО), що прагнула вести військову боротьбу проти польської окупації. Лідером УВО було обрано полковника Січових стрільців Є. Коновальця.
Повідомлення учня.
Заслуховується коротке повідомлення учня про Є. Коновальця.
У 1929 р. представники УВО та інших організацій засновують у Від­ні Організацію українських націоналістів (ОУН). Напередодні Дру­гої світової війни вона нараховувала у своїх лавах 20 тис. чоловік.
Учитель наголошує, що ОУН виникла у складний період. Європа ставала червоно-коричневою. Свого природного союзника у боротьбі з державами-окупантами — Польщею, Румунією, Чехословаччиною, СРСР українські націоналісти бачили в німецьких націоналістах. Історики В. Семененко і Л. Радченко з цього приводу зазначають: «Форму тоталітарної організації ОУН визнала за оптимальну через глибоке розчарування ефективністю демократичних методів визволь­ної боротьби, а також бачачи конкретні успіхи у боротьбі за владу більшовиків і німецьких нацистів та італійських фашистів, що дія­ли силовими методами...»
— Чи згодні ви з такою аргументацією?
б) Ідеологія інтегрального націоналізму.
Ідеологією ОУН тривалий час був український інтегральний націо­налізм, головним ідеологом якого виступав Д. Донцов.
Повідомлення учня.
Заслуховується коротке повідомлення учня про Д. Донцова.
Д. Донцов вважав, що «демократична м'якотілість» старшого покоління духовних лідерів (І. Франка, М. Грушевського, В. Вин- ниченка) була причиною національної поразки. Він твердив, що нація — це абсолютна цінність, і немає вищої мети, ніж здобуття незалежної держави. Кредо інтегральних (тобто радикальних) націо­налістів полягало у формулі: один абсолют — нація, один категорич­ний імператив — її воля до життя.
Робота з історичним документом.
Учні опрацьовують самостійно документ № 92 «Із відозви прези­дії І Конгресу ОУН про цілі і завдання націоналістичного руху. З лю­того 1929 р.» [22, с. 141—143]. Клас усвідомлює, що на переконан­ня членів ОУН, Україна повинна була стати етнократичною державою з верховним провідником на чолі. Українські націоналісти 30-х рр. не бачили жодних можливостей для існування у суспільстві полі­тичних партій, окрім хіба власної.
При наявності часу одному-двом учням пропонується  висло­вити свої враження від праць Д. Донцова, запропонованих на мину­лому уроці.
в)  Практична діяльність ОУН.
Основним видом діяльності ОУН був політичний терор проти пред­ставників польської влади. На початку 30-х рр., крім сотень актів саботажу та десятків випадків «експропріації» державних фондів, члени ОУН організували понад 60 замахів і вбивств.
1934 р. членами ОУН був убитий міністр внутрішніх справ Поль­щі Б. Перацький, який відповідав за кампанію пацифікації. Цей теракт викликав широкомасштабні заходи польської влади проти ОУН, внаслідок чого було заарештовано весь крайовий провід ОУН (С. Бандеру, М. Лебедя, Я. Стецька, Р. Шухевича та інших).
IV.    ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Бесіда.
1.      Що таке пацифікація, режим «санації», інтегральний націоналізм?
2.   Чи було випадковим явищем радикалізація українського націо­нального руху?
3. У чому була головна різниця між УНДО та ОУН?
V.ПІДСУМКИ УРОКУ
Загострення відносин між українцями і поляками привело до виник­нення українського націоналізму. В ОУН стався розкол на два крила: помірковане (до нього належали представники старшого покоління: Коновалець, Сціборський, Сушко. Вони вважали за необхідне домага­тися перемоги при підтримці Німеччини) і революційне (радикальне, яке утворило молоде покоління: Бандера, Лебедь, Стецько, які напо­лягали на терорі як найефективнішому з методів боротьби).
У травні 1938 р. у Роттердамі чекістами було вбито Є. Коновальця. ОУН у цей тяжкий період залишилася без керівництва.
VI.    ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати конспект і текст підручника.
2.   Підготувати відповіді на запитання і завдання 8—10 [21, с. 197] або 7 [36, с. 322] і [36, с. 328].
3.   Заповнити графу таблиці «Українські землі у складі інших дер­жав» про політичний розвиток українських земель у складі Польщі.
Форма входу
Цитаты великих
Пошук
Як ви відноситесь до того, що вчителі за власні кошти купують на потреби школи різноманітне обладнання (принтери, ноутбуки, проектори ....)



Результати
Календар
«  Липень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архів записів
счетчик посещений
Друзі сайту
Турийск 
Copyright MyCorp © 2025
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz